14th March 2016

In Memoriam

Ruth Margaret Foreman – 18 February 2017

  • Represented the Middlesex County Association & London Diocesan Guild from 1966 – 1969.
    Attended 2 meetings.

Norman Arthur Johnson – 31 January 2017

  • Represented the Durham and Newcastle Association from 1984 – 1999.
    Attended 12 meetings.
  • Served on the Bell Restoration Funds Committee from 1987 – 1999.
  • Funeral on Monday 13 February at Holy Cross Church, Ryton Village.

Eric Naylor – 27 January 2017

  • Represented the Bath and Wells Diocesan Association from 1967 – 1987.
    Attended 19 meetings.

Freda Cannon – 14 January 2017

  • Represented the Ladies Guild from 1984 – 2008.
    Attended 20 meetings.
  • Funeral at 1.15pm on Tuesday 14 February at St Alphege, Greenwich, followed by cremation at Hither Green.

Jill Staniforth – 7th January 2017

  • Represented the Ladies Guild from 1951 – 1981.
    Attended 22 meetings.
  • Served on the Standing Committee from 1960 – 1966,
    the Admin Committee 1975 – 1978,
    the Sunday Service and Education Committee from 1966 – 1970,
    and The Ringing World Committee from 1968 – 1975.

David Beacham – 30 October 2016

  • Represented the Worcestershire and Districts Association from 1957 – 1975.
    Attended 17 meetings.
  • Details of funeral to follow when known.

John Edward Camp – 17 October 2016

  • Represented the Oxford University Society from 1969 – 1978.
    Attended 8 meetings.

Brian David Threlfall – 3 June 2016

  • Represented the Cambridge University Guild from 1954 – 1984,
    Honorary Member 1984 – 1990,
    represented the Hereford Diocesan Guild 1996 to 2002,
    and the Gloucester & Bristol Diocesan Association 2002 – 2008.
    Attended 43 meetings.
  • Served on the Admin Committee from 1969 – 1980,
    the Towers & Belfries Committee from 1960 – 1986 (chairman 1980 – 1986)
    and the Biographies Committee 1978 – 1984 & 1996 – 2008 (chairman 1999 – 2005).

Denis Albert Frith – 11 May 2016

  • Represented the Lincoln Diocesan Guild from 1972 to 1993, attended 21 meetings.
  • Served on the Peals Analysis Committee from 1984 to 1990.

Andrew Barnsdale – 20 March 2016

  • Represented the Sussex County Association from 2012 to 2016, attended 4 meetings.
  • Served on the Peal Records Committee from 2014.

Edward George Mould – 19 March 2016

  • Represented the London County Association from 1990 to 2005, attended 14 meetings.
  • Served on the Administrative Committee from 1999 to 2002.

John Esmond Chilcott – 23 February 2016

  • Represented the Ancient Society of College Youths from 1960 to 1963, attended 1 meeting.

Freda P Willgress – 16 December 2015

  • Represented the Ladies’ Guild from 1990 to 1993, attended 3 meetings.

Peter Howard Mackie – 3 September 2015

  • Represented the Ancient Society of College Youths from 2014, attended 1 meeting.
  • Served on the Publications Committee from 2014.
  • Memorial service at St Giles, Stoke Poges, 14 September, 4pm.

Terence Ralph Hampton – 4 August 2015

  • Represented the St Martins Guild from 1975 to 1986, attended 11 meetings.

Ronald C Noon – 3 August 2015

  • Represented the Peterborough Diocesan Guild from 1951 to 1954, attended 2 meetings.

Frank William Lewis – 22 July 2015

  • Represented the Kent County Association from 1990 to 2008 and from 2014, attended 20 meetings.
  • Served on the Towers and Belfries Committee from 1993 to 1999, the Education Committee from 1995 to 2008, the Public Relations Committee from 2000 to 2005, and the Ringing Trends Committee from 2007 to 2008.

Frank Beech – 17 April 2015

  • Represented the North Staffordshire Association from 2002 to 2014, attended 12 meetings.
  • Served on the Trends Committee Terms of Reference Working Party from 2004 to 2005, and on the Bell Restoration Committee from 2010 to 2014.

Philip A F Chalk – 4 April 2015

  • Represented the Cambridge University Guild from 1954 to 1960, attended one meeting.

Dr John Armstrong – 27 March 2015

  • Represented the Essex Association from 1966, attended 49 meetings.
  • Served on the Administrative Committee from 1981 to 2008, and the Board of The Ringing Foundation from 2007 to 2012.

Adrian G Semken – 6 March 2015

  • Represented the Essex Association from 1996 to 2011 and was an Additional Member from 2011, attended 16 meetings.
  • Served on the Education Committee from 1997 to 2002, and on the Towers and Belfries Committee from 2002.

Philip John Rothera – 13 January 2015

  • Represented the Essex Association from 1972 to 1978, attended 4 meetings.

Stanley E Darmon – 16 October 2014

  • Represented the Cambridge University Guild from 1951 to 1954, attended 3 meetings.

Kathryn Elaine Tucker – 24 August 2014

  • Represented the North American Guild from 2008 to 2011, attended 3 meetings.
  • Served on the Biographies Committee from 2009 to 2010.

John H Atkinson – 18 May 2014

  • Represented the Durham and Newcastle Diocesan Association from 1982 to 1987, attended 4 meetings.

William Leslie Weller MBE – 16 March 2014

  • Represented the Sussex County Association from 1963 to 1973, attended 5 meetings

Margery Alice Wratten (née Birch) – 19 December 2013

  • Honorary Member from 1972 to 1993, attended 21 meetings

David Alan Strong – 15 November 2013

  • Represented the Gloucester and Bristol Diocesan Association from 1993 to 2002, and the Winchester and Portsmouth Diocesan Guild from 2008 to 2011, attended 12 meetings.
  • Served on the Education Committee from 2008 to 2009.

Shelagh Rosemary Melville (née Collins) – 18 October 2013

  • Represented the Peterborough Diocesan Guild from 1963 to 1966, attended 3 meetings.

Jack Roberts Worrall – 1 September 2013

  • Represented the Guildford Diocesan Guild from 1954 to 1957, attended 1 meeting.

Alan R Smith – 5 August 2013

  • Represented the Suffolk Guild from 1984 to 2008, attended 22 meetings.
  • Served on the Bell Restoration Funds Committee from 1984 to 1999.

Dr Tudor P Edwards – 20 May 2013

  • Represented the University of Bristol Society from 1960 to 1975, attended 14 meetings.

Roger G Green – 11 May 2013

  • Represented the Leeds University Society from 1973 to 1974 and from 2009 to 2011, attended 3 meetings.

Ronald R Warford – 29 April 2013

  • Represented the Durham & Newcastle Diocesan Association from 1993 to 2013, attended 18 meetings.
  • Served on the Education Committee from 1993 to 2001 (Secretary from 1995 to 2000).

Betty Robbins (née Spice) – 14 March 2013

  • Represented the Oxford University Society from 1948 to 1950, attended 1 meeting.

Dr Jean M Weddell – 10 March 2013

  • Represented the London County Association from 1974 to 1981, attended 6 meetings.

J Barry Pickup – 5 March 2013

  • Represented the Norwich Diocesan Association from 1978 to 1984, attended 6 meetings.

Howard Egglestone – 17 February 2013

  • Represented the Suffolk Guild from 1966 to 1978, was an Honorary member from 1978 to 1984, represented the Oxford Diocesan Guild from 1984 to 1993, and was a Life member from 1993, attended 39 meetings.
  • Served on The Ringing World Committee from 1975 to 1983 (Chairman from 1982 to 1983), the Board of the The Ringing World Ltd from 1983 to 1999 (Chairman from 1983 to 1997), and the Adminstrative Committee from 1982 to 1997 (ex officio).

<Arthur Berry – 30 January 2013

  • Represented the Worcestershire & Districts Association from 1972 to 1984, attended 12 meetings.

Roger Bailey – 22 January 2013

  • Represented the Middlesex CA and London DG from 1989 to 2013, attended 24 meetings.
  • Served on the Peal Compositions Committee from 1990 to 2009 (Chairman 1993 to 1999), the Methods Committee from 1990 to 2009, and the Administrative Committee 1993 to 1999 (ex officio) and 2008 to 2011 (elected).

Jean Kelly – 9 December 2012

  • Represented the Ladies’ Guild from 1999 to 2002, and the Lancashire Association from 2004 to 2008, attended 7 meetings.

Eric Brunger – 25 September 2012

  • Represented the Norwich DA from 2011 to 2012, did not attend a meeting.

Doris Colgate – 11 September 2012

  • Was the longest serving member of Council, having represented the Ladies’ Guild from 1953 to 1983, and was a Life member from 1983, attended 47 meetings.

Anthony Davidson – 20 August 2012

  • Represented the Truro DG from 1963 to 1975, attended 11 meetings.

Frances Vanora Hereward – 27 July 2012

  • Represented the Dorset County Association from 2008 to 2011, attended 1 meeting.
Print Friendly