20th October 2016

Committees List

The following is a complete listing of all committees.

Administrative Committee

Richard Allton (Ancient Society of College Youths) Peal Records Committee Chairman, Compositions Committee Chairman
Mary Bone (Ex-officio Member) Honorary Secretary
John Couperthwaite (Guildford Diocesan Guild) Publications Committee Chairman
Ernie de Legh-Runciman (Lancashire Association) Tower Stewardship Committee Chairman
Kate Flavell (Surrey Association) Public Relations Committee Chairman
Linda Foddering (Middlesex County Association and London Diocesan Guild) Library Committee Chairman
John Harrison (Oxford Diocesan Guild) Biographies Committee Chairman
Tim Hine (North Staffordshire Association) Education Committee Chairman
David Kirkcaldy (Sussex County Association) Towers and Belfries Committee Chairman, Vice-President
Peter Niblett (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild) Methods Committee Chairman
Christopher O'Mahony (Australian and New Zealand Association) President
Nigel Orchard (Ex-officio Member) Chairman of The Ringing World Limited
David Richards (Cambridge University Guild) ICT Committee Chairman
Andrew G Smith (Dorset County Association) Honorary Treasurer
Peter Wilkinson (Chester Diocesan Guild) Bell Restoration Committee Chairman

Bell Restoration Committee

Patrick Albon (Bedfordshire Association)
John Barnes (Life Member) Parish contact
Jay Bunyan (Bath and Wells Diocesan Association) Secretary
Ken Davenport (Oxford Diocesan Guild)
Graham Hills (Sussex County Association)
Peter Kirby (Yorkshire Association)
Ian Oram (Society of Royal Cumberland Youths) Central Council grants
Peter Wilkinson (Chester Diocesan Guild) Chairman

Biographies Committee

Richard Andrew (St Martin's Guild)
Anne Bray (St Agatha's Guild)
John Harrison (Oxford Diocesan Guild) Chairman
Patrick Hickey (Gloucester and Bristol Diocesan Association)
David Jones (Chester Diocesan Guild)
David Willis (Additional Member)

Communications & Marketing Workgroup

Louise Nightingale (Non-Elected Officers) Leader - Communications & Marketing

Compositions Committee

Richard Allton (Ancient Society of College Youths) Chairman
Fred Bone (Essex Association)
Paul Flavell (Surrey Association)
Andrew Johnson (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild)
Fergus Stracey (Devonshire Guild)

Education Committee

Veronica Downing (Suffolk Guild)
David Hibbert (Barrow and District Society)
Tim Hine (North Staffordshire Association) Chairman
Lucy Hopkins Till (Oxford Diocesan Guild) Secretary
Geoff Horritt (Hertford County Association)
Gill Hughes (Derby Diocesan Association)
Pip Penney (Llandaff and Monmouth Diocesan Association)
Anne Sladen (Southwell and Nottingham Diocesan Guild)
David Smith (Australian and New Zealand Association)
Clyde Whittaker (Middlesex County Association and London Diocesan Guild)

Executive

Phillip Barnes (Additional Member) Member - Executive
Mary Bone (Ex-officio Member) Secretary
Alison Everett (Sussex County Association) Member - Executive
David Kirkcaldy (Sussex County Association) Deputy President
Christopher O'Mahony (Australian and New Zealand Association) President
Andrew G Smith (Dorset County Association) Treasurer
David Smith (Australian and New Zealand Association) Member - Executive
Clyde Whittaker (Middlesex County Association and London Diocesan Guild) Member - Executive

Executive Officers

Mary Bone (Ex-officio Member) Secretary
David Kirkcaldy (Sussex County Association) Deputy President
Christopher O'Mahony (Australian and New Zealand Association) President
Nigel Orchard (Ex-officio Member) Chairman of The Ringing World Limited
Andrew G Smith (Dorset County Association) Honorary Treasurer

Historical & Archive Workgroup

Mary Bone (Ex-officio Member) Executive Sponsor - Historical & Archive
Doug Hird (Non-Elected Officers) Leader - Historical & Archive

ICT Committee

Jacqui Brown (University of London Society)
Doug Davis (Kent County Association)
Andrew Hall (Derby Diocesan Association)
Peter Harrison (Australian and New Zealand Association)
Stuart Piper (Worcestershire and Districts Association)
David Richards (Cambridge University Guild) Chairman
Leigh Simpson (Ancient Society of College Youths)
Peter Trotman (Additional Member)

Library Committee

Linda Foddering (Middlesex County Association and London Diocesan Guild) Chairman
Paul Johnson (Swansea and Brecon Diocesan Guild)
Sue Marsden (Ely Diocesan Association)
Ian Self (Truro Diocesan Guild)

Management & Stewardship Workgroup

Alison Hodge (Worcestershire and Districts Association) Leader - Management & Stewardship
David Kirkcaldy (Sussex County Association) Executive Sponsor - Management & Stewardship

Methods Committee

Tim Barnes (Additional Member)
Fred Bone (Essex Association)
Mark Davies (Gloucester and Bristol Diocesan Association)
Graham John (Oxford Diocesan Guild)
Andrew Johnson (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild)
Peter Niblett (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild) Chairman
David Richards (Cambridge University Guild)
Leigh Simpson (Ancient Society of College Youths)
Derek Williams (Australian and New Zealand Association)
Robin Woolley (Society of Sherwood Youths)

Other Officers

James Blackburn (Beverley and District Society) Steward of the Carter Ringing Machine Collection
Jeremy Cheesman (Surrey Association) Independent Examiner
Doug Davis (Kent County Association) Steward of the Dove Database
Alan Glover (Shropshire Association) Steward of the Library
Wendy Godden (Essex Association) Independent Examiner
Tim Jackson (Ex-officio Member) Steward of the Dove Database
David Kelly (Life Member) Secretary of the Keltek Trust
Ian Oram (Society of Royal Cumberland Youths) F E Dukes Fund enquiries
Tim Pett (Oxford Diocesan Guild) Steward of the Dove Database
Bill Purvis (Ex-officio Member) Steward of the Carter Ringing Machine Collection
Alan Regin (Ex-officio Member) Steward of the Rolls of Honour
Peter Trotman (Additional Member) Webmaster
Richard Wallis (Surrey Association) Director of The Ringing World Limited

Peal Records Committee

Richard Allton (Ancient Society of College Youths) Chairman
Alan Baldock (Additional Member)
Paul Cammiade (Essex Association)
Ben Duke (Society of Royal Cumberland Youths)
Derek Sibson (Society of Royal Cumberland Youths)
Chris Turner (Lincoln Diocesan Guild)

Public Relations Committee

Mike Bale (Guildford Diocesan Guild)
Jacqui Brown (University of London Society)
Bruce Butler (North American Guild) Secretary
Vicki Chapman (Essex Association)
Neal Dodge (Suffolk Guild)
Nick Elks (Peterborough Diocesan Guild)
Beverly Faber (North American Guild)
Kate Flavell (Surrey Association) Chairman
Susan Hall (Derby Diocesan Association)
John Harrison (Oxford Diocesan Guild)
Caroline Stockmann (Kent County Association)
Clyde Whittaker (Middlesex County Association and London Diocesan Guild)

Publications Committee

John Couperthwaite (Guildford Diocesan Guild) Chairman
Philip Green (Lincoln Diocesan Guild)
Michael Hansford (Bath and Wells Diocesan Association)
Beryl Norris (Guildford Diocesan Guild)
Barbara Wheeler (Durham and Newcastle Diocesan Association)
Jan Wyatt (Ladies' Guild)

Redundant Bells Committee

Ian Hastilow (St David's Diocesan Guild)
Tim Jackson (Ex-officio Member)
Julian Newman (Salisbury Diocesan Guild)
Helen Webb (Ladies' Guild)
David Westerman (Peterborough Diocesan Guild)

Ringing Centres Committee

Barrie Dove (Yorkshire Association)
Maureen Frost (Dorset County Association)
Paul Marshall (Worcestershire and Districts Association)

Technical & Taxonomy Workgroup

Graham John (Oxford Diocesan Guild) Leader - Technical & Taxonomy
Christopher O'Mahony (Australian and New Zealand Association) Executive Sponsor - Technical & Taxonomy

Tower Stewardship Committee

Ernie de Legh-Runciman (Lancashire Association) Chairman
Michael Hansford (Bath and Wells Diocesan Association)
Julian Hemper (Salisbury Diocesan Guild)
David Mattingley (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild)
Chris Mew (Coventry Diocesan Guild)
Chris Sharp (Lincoln Diocesan Guild)

Towers and Belfries Committee

Roland Backhurst BSc Dip Sys Eng (Bath and Wells Diocesan Association)
George Dawson BSc (Southwell and Nottingham Diocesan Guild)
Alan Frost LVO AADip RIBA DCHM (Life Member)
Alison Hodge (Worcestershire and Districts Association)
David Kirkcaldy (Sussex County Association) Chairman
Christopher Povey BSc CEng MICE MCIWEM (Four Shires Guild)
David Roskelly BEng (Veronese, Associazione Suonatori di Campane a Sistema)
Allan R Yalden (Winchester and Portsmouth Diocesan Guild)

Volunteer & Leadership Development Workgroup

Alison Everett (Sussex County Association) Executive Sponsor - Volunteer & Leadership Development
Tim Hine (North Staffordshire Association) Leader - Volunteer & Leadership Development
David Smith (Australian and New Zealand Association) Executive Sponsor - Volunteer & Leadership Development

Print Friendly, PDF & Email